The_Grand_National

Aintree
_This_Years_Race
Past_Grand_Nationals
Search_the_site
Guest_Book
Contact_us

The Past

Past Grand National Winners

Here is the full list of Grand National winners



                                <<Back to Past Grand Nationals Index


2012 NEPTUNE COLLONGES(FR)

(John Hale) : Paul Nicholls : Daryl Jacob : 11-11-6 33/1

2011 BALLABRIGGS (IRE)

(Trevor Hemmings) : Donald McCain Jnr : Jason Maguire : 10-11-0 14/1

2010 DON'T PUSH IT

(J P McManus) : Jonjo O'Neill : Tony McCoy : 10-11-5 10/1 jf

2009 MON MOME (FR)

(Mrs Vida Bingham ) Miss Venetia Williams Liam Treadwell 9-11-0 100/1

2008 COMPLY OR DIE (IRE)

   (Mr D. A. Johnson) : D E Pipe : Timmy Murphy 9-10-9 b 7/1Jf

2007 SILVER BIRCH

(Brian Walsh) Gordon Elliott R M Power 10-10-6 33/1

2006 NUMBERSIXVALVERDE

(Mr O.P.B.Carroll) Martin Brassil N P Madden 10-10-8 11/1

2005 HEDGEHUNTER

(Trevor Hemmings) Willie Mullins IRE Ruby Walsh 9-11-01 7/1 Fav

2004 AMBERLEIGH HOUSE

Halewood International : D.McCain: G.Lee : 12 10 10 : 16-1

2003 MONTY'S PASS

Dee racing Syndicate : J.J.Mangan : B.J.Geraghty : 10 10 7 : 16-1

2002 BINDAREE

Mr.H.R.Mould : N.A.Twiston-Davies : j.Culloty : 8 10 4 : 20-1

2001 RED MARAUDER

Mr. N.B.Mason : N.B.Mason : R.Guest : 11 10 11 : 33-1

2000 PAPILLON

Mrs J,Maxwell Moran : T.M.Walsh : R.Walsh : 9 10 12 : 10-1

1998 BOBBY JO

Mr Robert Burke : T.Carberry : p.Carburry : 9 10 00 : 10-1

1998 EARTH SUMMIT

The Summit Partnership : N.A.Twiston-Davies : C Llewellyn : 10 10 5 : 7-1

1997 LORD GYLLENE

Mr Stanley W Clarke : S A Brookshaw : A Dobbin : 9 10 0 : 14-1

1996 ROUGH QUEST

M.T.A. Wates : T Casey : M A Fitzgerald : 10 10 7 : 7-1

1995 ROYAL ATHLETE

Mr G. L,.Johnson : Mrs J Pitman : J F Titley : 12 10 6 : 40-1

1994 MIINNEHOMA

Mr Freddie Star , M,Pipe R Dunwoody 11 10 8 16 1

1993 RACE VOID ...


1992 PARTY POLITICS

Mrs David Thompson : N A Gaselee : C Llewellyn : 8 10 7 : 14 -1

1991 SEAGRAM

Sir Eric Parker : D H Barons : N Hawke : 11 10 6 : 12 1

1990 MR FRISK

Mrs Harry J Duffey : K C Bailey : Mr M Armytage : 11 10 6 : 16-1

1989 LITTLE POLVEIR

Mr Edward Harvey : G B Balding : J Frost : 12 10 3 : 28-1

1988 RHYME N'REASON

Miss Juliet Reed . D Elsworth B Powell 9 11 0 10-1

1987 MAORI VENTURE

Mr H.J.Joel : A Turnell : S Knight : 11 10 13 : 28-1

1986 WEST TIP

Mr Peter Luff : M. Oliver : R. Dunwoody : 9 10 11 : 15-2

1985 LAST SUSPECT

Anne Duchess of Westmnster : Capt T A Forster : H Davies : 11 10 5 : 10-1

1984 HALLO DANDY

Mr R Sraw : G W Richards : N Doughty : 10 10 2 : 13-1

1983 Corbiere

Mr S, Burrough : Mrs J Pitman: B de Haan : 8 11 4 : 13-1

1982 GRITTAR

Mr F Gilman : F. Gilman : Mr C. Saunders : 9 11 5 : 7-1

1981 ALDANITI

Mr S. N. Embiricos : J. T. Gifford : R. Champion : 11 10 13 : 10-1

1980 BEN NEVIS

Mr R C Stewart jnr : Capt T A Forster : Mr C Fenwick : 12 10 12 : 40-1

1979 RUBSTIC .

Mr J. Douglas : S. J. Leadbetter : M Barnes : 10 10 0 : 25-1

1978 LUCIUS .

Mrs D. Whitaker : G. W, Richards. : B. R. Davies . : 9 10.9 :14-1

1977 RED RUM

Mr. N. H. le Mare : D, McCain .: T Stack : 12 11 8 : 9-1

1976 RAG TRADE

Mr P..Raymond .: T. F. Rimell : J Burke : 10 10 12 : 14-1

1975 L'ESCARGOT

Mr R. Guest : D. Moore : T. Carberry : 12 11 3 : 13-2

1974 RED RUM

Mr N. H. le Mare : D. McCain : B. Fletcher : 9 12 0 : 11-1

1973 RED RUM

Mr N. H. le Mare : D. McCain : B. Fletcher : 8 1 0 5 : 9-1

1972 WELL TO DO

Capt. T. A. Forster Capt. T. A. Forster . G. Thorner 9 10 1 14-1

1971 SPECIFY

Mr F Pontin : J. Sutcliffe : J. Cook : 9 . 10.13 : 28-1

1970 GAY TRIP

Mr A. Chambers : T. F. Rimell : P. Taaffe : 8 11 5 : 15 1

1969 HIGHLAND WEDDING

Mr T, H, McCoy : G. Balding : E P Harty : 12 10 4 : 100-9

1968 RED ALLIGATOR

Mr,J Manners : D. Smith : B. Fletcher : 9 10 0 : 100-7

1967 FOINAVON

Mr C.T.P.Watkins : J.Kempton : J.Buckingham : 9 10 00 : 100-1

1966 ANGLO

Mr S.Levey : F.Winter : T.Norman : 8 10 00 : 50 1

1965 JAY TRUMP

Mrs M.Stevenson : F.Winter : Mr C.Smith : 8 11 5 : 100-6

1964 TEAM SPIRIT

North/Goodman/Woodward : F.Walwyn : G.W.Robinson : 12 10 3 : 18-1

1963 AYALA

Mr.P.B.Raymond : K.Piggott : P.Buckley : 9 10 00 : 66-1

1962 KILMORE

Mr Cohen : H.R.Price: F.Winter : 12 10 4 : 28-1

1961 NICOLAUS SILVER

Mr.C.Vauhan : T.F.Rimall : H.Bearsley : 9 10 01: 28-1

1960 MERRYMAN

Miss W.H.Wallace : N.Crump : G.Scott : 9 10 12 : 13-2

1959 OXO

Mr.J.E.Bigg : W.Steaphenson : M.Scudamore : 8 10 13 : 8-1

1958 MR WHAT

Mr.D.J.Coughlan : T.Taffe: A.Freeman : 8 10 6 : 18-1

1957 SUNDEW

Mrs G Khan : F.Hudson : F.T.Winter : 11 11 7 : 20-1

1956 E.S.B.

Mrs L.Caver : T.F.Rimall : D.V.Dick : 10 11 3 : 100-7

1955 QUARE TIMES

Mrs. W.H. Welman : Mr.V.O'Brian :P.Taffe : 9 11 0 : 100-9

1954 ROYAL TAN

Mr.J.H.Giffin : Mr.V.O'Brain : B.Marshall : 10 11 7 : 8-1

1953 EARLY MIST

MrJ.H.Griffin : Mr.V.O'Brian : B.Marshall : 8 11 2 : 20-1

1952 TEAL

Mr.H.Lane : N.Crump : A.P.Thomson : 10 10 12 : 100-7

1951 NICKEL COIN

Mr.J.Royal : J.O.Donoghue : J.A.Bullock : 9 10 1 : 40-1

1950 FREEBOOTER

Mrs.L.brotherton : R Renton : J.Power : 9 11 11 : 10-1

1949 Russian Hero

F Williamson,G R Owen,L McMorrow 9, 10-8

1948 Sheila's Cottage

Mr J Proctor,N Crump,A P Thompson 9, 10-7

1947 Caughoo

Mr J.J.Mcdowell,H McDowell,E Dempsey 8, 10-0

1946 Lovely Cottage

Mr J.Morrant,T Rayson,Capt R Petre 9, 10-8






1941 - 1945 no race due to war




1940 Bogskar

R>Lord Stalbridge,Lord Stalbridge,M Jones 7, 10-4

1939 Workman

Sir A.Maguire,J Ruttle,T Hyde 9, 10-6

1938 Battleship

Mrs Marrionm Scott,R Hobbs,B Hobbs 11 , 11-06

1937 Royal Mail

Mr.H.Lloyd Thomas,I Anthony,E Williams 8, 11-13

1936 Reynoldstown

N Furlong,N Furlong,Mr F Walwyn 9, 12-2

1935 Reynoldstown

N Furlong,N Furlong,Mr F Furlong 8, 11-4

1934 Golden Miller

Miss Dorethy Paget,A B Briscoe,G Wilson 7, 12-2

1933 Kellsboro' Jack

Mrs F.A.Clark,I Anthony,D Williams 7, 11-9

1932 Forbra

Mr.W.Parsonage,T R Rimell,J H Hamey 7,10-7

1931 Grakle

Mr.C.R.Taylor,T Coulthwaite,R Lyall 9, 11 -7

1930 Shaun Goilin

Mr.W.H.Midwood,F Hartigan,T Cullinan 10, 11-7

1929 Gregalach

Mr.M.A.Gemmell,T R Leader,R Everett 7, 11-4

1928 Tipperary Tim

Mr.H.S.Kenyon,J Dodd,Mr W Dutton 10, 10-0

1927 Sprig

Mrs.M.Partridge,T R Leader,T E Leader 10, 12-4

1926 Jack Horner

Mr.A,C,Schwartz,H Leader,W Watkinson 9, 10-5

1925 Double Chance

Mr.D.Gould/Mr.F.Archer,F.Archer,Maj Wilson 9, 10-9

1924 Master Robert

Lord Arlie/Major S.Green,A HastingsR Trudgill 11,10-5

1923 Sergeant Murphy

Mr.S.Sandford,G Blackwell,Capt G Bennet 13, 11-3

1922 Music Hall

Mr.Hugh Kershaw,O Anthony,L B Rees 9, 11-8

1921 Shaun Spadah

Mr.T.M.McAlpine,G Poole,F B Rees 10,11-7

1920 Troytown

Major Gerrard,A.Anthony,Mr J Anthony 7, 11-9

1919 Poethlyn

Mrs.H.Peel,H Escott,E Piggott 9, 12-7




1916-1918 NO RACE DUE TO WAR




1915 Ally Sloper

Lady Nelson,A Hastings,Mr J Anthony 6, 10-6

1914 Sunloch

Mr.T.Tyler,T Tyler,W Smith 8, 9-7

1913 Covertcoat

Sir C.Assheton-smith,R Gore,P Woodland 7, 11-6

1912 Jerry M

Sir C.Assheton-smith,R Gore,E Piggott 9, 12-7

1911 Glenside

Mr.F.Bibby,R Collis,Mr J Anthony 9, 10-3

1910 Jenkinstown

Mr.S.Howard,T Coulthwaite,R Chadwick 9, 10-5

1909 Lutteur III

Mr.J.Hennessy,H Escott,G Parfrement 5, 10-11

1908 Rubio

Major Pennant,W Costello,H Bletsoe 10, 10-5

1907 Eremon

Mr.S.Howard,Coulthwaite,A Newey 7, 10-1

1906 Ascetic's Silver

Prince Hadzfeldt,A Hastings,Mr A Hastings 9, 10-9

1905 Kirkland

Mr.F.Bibby/Mr.L.Phillips,F.Thomas,F Mason 9, 11-5

1904 Moifaa

Mr.S.Gollans,O Hickey,A Birch 8, 10-7

1903 Drumcree

Mr.H.Morrison,Sir C Nugent,P Woodland 9, 11-3

1902 Shannon Lass

Mr.A.Gorham,J Hackett,D Read 7, 10-1

1901 Grudon

Mr.J.B.Bletsoe,J.Holland,A Nightingall 11, 10-0

1900 Ambush II

H.R.H The Prince of Wales,A.Anthony,A Anthony 6, 11 -3

1899 Manifesto

Mr.Bulteel,R.Collins,G Williamson 11, 12-7

1897 Manifesto

Mr.H.W.Dyas,W McAuliffe,T Kavanagh 9,11-3

1895 Wild Man from Borneo

Mr.J.Widger,J Gatland,Mr. J Widger 7, 10-11

1894 Why Not

Capt.Fenwick,Collins,A Nightingall 13, 11-13

1893 Cloister

Mr.C.G.Duff,Swatton,W Dollery 9,12-7

1892 Father O'Flynn

Mr.G.C.Wilson,Wilson,Capt E.R Owen 7, 10-5

1891 Come Away

Mr.W.C.Jameson,H Beasley,Mr H Beasley 7,11-12

1890 Ilex

Mr.Masterson,J Nightingall,A Nightingall 6,10-5

1889 Frigate

Mr.M.A.Mahar,?,Mr T Beasley 11,11-4

1888 Playfair

Mr.E.W.Baird,T Cannon,G Mawson 7, 10-7

1887 Gamecock

Mr.E.Jay,Jordan,W Daniels 8, 11-0

1886 Old Joe

Mr.A.J.Douglas,Douglas,T Skelton 7,10-9

1885 Roquefort

Mr.A.Cooper,Swatton,Mr E P Wilson 6, 11-0

1884 Voluptuary

Mr.H.f.Boyd,W Wilson,Mr E P Wilson 6, 10-5

1883 Zoedone

Count C.Kinsky,W H P Jenkins,c. Kinsky 6, 11-0

1882 Seaman

Lord Manners,J JewittLord Manners 6, 11-6

1881 Woodbrook

Capt.Kirkwood,H Linde,Mr T Beasley 7, 11-3

1880 Empress

Mr.P.Ducrot,H Linde,Mr T Beasley 5, 10-7

1879 The Liberator

Mr.G.Moore, Moore,Mr G Moore 10, 11-4

1878 Shifnal

Mr.Nighingale,?,J Jones 9, 10-12

1877 Austerlitz

Mr.F.Hobson,?,Mr F Hobson 5, 10-8

1876 Regal

Capt.Machell,J Cannon,J Cannon 5, 11-3

1875 Pathfinder

Mr.H.Bird,?,Mr.Thomas 8, 10-11

1874 Reugny

Capt.Machell,J.Richardson,Mr J.M.Richardson 6, 10-12

1873 Disturbance

Capt.Machell,J.Richardson, Mr.J.M Richardson 6, 11-11

1872 Casse Tette

Mr.E.Brayley,?,J Page 9, 10-0

1871 The Lamb

Lord Poulett,?,Mr Thomas 9, 11-4

1870 The Colonel

Mr.Evans,?,G Stevens 7, 11-12

1869 The Colonel

Mr.Weyman,?,G Stevens 6, 10-7

1868 The Lamb

Lord Poulett,B Land,Mr Edwards 6,10-7

1867 Cortolvin

Duke of Hamiton,?,J Page 8, 11-13

1866 Salamander

Mr,Studd,?,Mr A Goodman 7,10-7

1865 Alcibiade

Mr.B.J.Anell,?,Capt H Coventry 5,11-4

1864 Emblematic

Lord Coventry,?,G Stevens 6, 10-6

1863 Emblem

Lord Coventry,?,G Stevens 7, 10-10

1862 Huntsman

Vicomte de Namur,?,H Lamplugh 9, 11-0

1861 Jealousy

Mr.J.Bennett,?,J Kendal 7, 9-12

1860 Anatis

Mr.C.Capel,?,Mr Thomas 10, 9-10

1859 Half Caste

Mr.Willoughby,?,C Green 6, 9-7

1858 Little Charley

Mr.C.Capel,W Holman,W Archer 10, 10-7

1857 Emigrant

Mr.G.Hodgman,?,C Boyce 11, 9-10

1856 Freetrader

Mr.W.Barnett,?,G Stevens 7, 9-6

1855 Wanderer

Mr.Sergent,?,J Hanlon Aged, 9-8

1854 Bourton

Mr.Mosley,?,Tasker Aged,11-12

1853 Peter Simple

Capt,Little,T Oliver,T Oliver 15, 10-10

1852 Miss Mowbray

Mr.Mason.Jr.,G Dockeray,Mr A Goodman Aged, 10-4

1851 Abd-el-Kader

Mr.Osborne,?,T Abbott 9, 10-4

1850 Abd-el-Kader

Mr,Osbourne,?,Mr C Green 8, 9-12

1849 Peter Simple

Mr.Mason.Jr.,?,T Cunningham 11,11-00

1848 Chandler

Capt.Little,?, Mr J Little 12, 11-12

1847 Matthew

Mr.Courtney,?,D Wynne 9, 10-6

1846 Pioneer

Mr.Adams,?, W Taylor 6, 11-12

1845 Cure-all

Mr.Crawford,?, Mr W Loft ?, 11-5

1844 Discount

Mr.Quartermaine?, H Crickmere 6, 10-12

1843 Vanguard

Lord Chesterfield,?,T Oliver ?, 11-10

1842 Gay lad

Mr.Elmore,?,T Oliver ?, 12-0

1841 Charity

Lord Craven,?,H N Powell ?,12-0

1840 Jerry

Mr Elmore,Dockeray,Mr B Bretherton 12-0

1839 LOTTERY

G Dockerav J Mason 9, 12-0


Please note : It is well known now that there were races before 1839 and I will be adding content about these times shortly but the list above is the 'Official List'





gn _gn One Top_of_Page Two gn_ g_n